Lehet, hogy az. De az is lehet, hogy csak a múlt vagy az érdek tartja melletted. Azért léteznek igazi, végtelenig tartó barátságok. Általánosítani ugyan nem lehet, de vannak olyan jellemzők, amelyek a legtöbb kapcsolatra érvényesek.
Szakértők szerint hat alapvető barátság-típus van. Íme ezek – pszichológusi véleménnyel kiegészítve. Te melyikben ismersz magadra?
Elhagyatott: a rátelepedő
Hívod, hívogatod. Még üzenetet is hagytál. De nem baj, megpróbálod még egyszer. Nem hívott vissza? Nem baj, biztos nem látta, hogy kerested, keresed. Persze, jobb, ha felugrasz hozzá… Úgyis rossz lelkiállapotban van, jól fog esni neki egy kis társaság.
- A pszichológus véleménye: Ezek az elhagyatottság-érzés tünetei. A keresett személy nem találása félelemérzést vált ki: lehet, hogy megszakad a barátság? Az illető a barátnőjével szemben agresszívvá, függővé válik. Kockázatos viselkedési forma, amely valóban véget vethet egy barátságnak. Az éretlen birtoklási vágy a másik embert szinte megfosztja szabadságától.
Kritikus, leckéztető
Kemény lennél? Valakinek csak meg kell mondania az igazságot. Mert – sajnos – kövér – , nem pedig telt, ahogyan a pasija jellemzi. Ettől majd biztosan magához tér, és tesz ellene valamit. Csak azt szeretnéd, hogy jobban nézzen ki, mert attól a lelke is jobban lesz. És megtanulhatna végre öltözködni is, már nem kamasz…
- A pszichológus véleménye: Csalódott felsőbbrendűségi érzés és féltékenység. Ezek az érzelmek rossz irányba vitték a barátságot: a birtoklási vágy és a türelmetlenség lett az uralkodó. Nagy különbség van ugyanis a támadás és az építő kritika között. Fontos szabály: akit nem kérdeznek, ne mondjon véleményt!
Panaszkodik és mindig rosszkedvű
Miért nem tudja egyszerűen azt válaszolni egy „hogy vagy?”-ra, hogy köszi, jól. Igen, igen, rossz csillagzat alatt született, szegény. Már mások is észrevették, hogy elhagyja magát. Képzeljék csak magukat az ő helyébe: a sors áldozata. Csupán egy kis együttérzésre lenne szüksége…
- A pszichológus véleménye: A totális depresszió áldozata. Állandóan a barátaihoz fordul, segítségüket keresi. Mindezt olyan erőszakosan és lerohanóan teszi, hogy mindenkit kifáraszt és elkedvetlenít. A panaszözön menekülésre készteti az embereket: félnek, hogy ez a fajta betegség ragályos lehet. Az egyetlen megoldás, pozitív dolgokról beszélgetni – ha egyáltalán lehetséges.
Féltékeny, bár szégyelli
A barátnőd sokkal erősebb és szerencsésebb nálad. Talált egy másik, jobb állást is. Örülsz a sikereinek, persze, de majd megesz az irigység. Még az is eszedbe jutott, hogy névtelen levelet küldesz az új helyére… Á, hülyeség, mégis csak, a barátság… A férje is olyan rendes, jópofa, és mintha meg sem becsülné igazán.
- A pszichológus véleménye: E típusra jellemző a romboló szándék, az éretlenség és értetlenség, a másik különbözőségének el nem fogadása. Bár ezt soha el nem ismerné. A legjobb barátnő tulajdonságait, értékeit támadja, éppen azért, mert szeretne olyan lenni, mint ő. Ez általában az erős belső félelem jele: fél, hogy idealizált képmásával megszakad a kapcsolata. Csak a bűntudat gondolkoztatja el. Ajánlatos lenne finoman rávenni, keressen fel egy pszichiátert.
Emlékező, aki a múltjában él
Mindig eszedbe jutnak a régi szép idők. Mekkora bulik, balhék voltak… És most pedig, már semmi sem a régi. Csak akkor érzed jól magad, ha a múltról beszélgettek.
- A pszichológus véleménye: A megszépített múlt állandó felemlegetésével nem tudja elfogadni a változásokat. Ha a nosztalgia elragadja, akkor nincs se jelen, se jövő. Képtelen belenyugodni a múló időbe. Egy múltbeli barátság fenntartása csak kompromisszumok által lehetséges.
Nyüzsgő és mindig jót akaró
Ha barátnőd bajban van, elsőként akarsz segíteni. Ha kell, még adósságba is vered magad, szívességeket kérsz és teszel. Segítettél a lakás lecserélésében, már figyelmeztetted: ideje lenne kocsit is váltani. Mihez is tudna nélküled kezdeni?
- A pszichológus véleménye: Mindenütt ott az ujjlenyomata, és nélkülözhetetlennek tartja magát. Hasznosnak, és úgy gondolja, hogy nagyon szeretik. Pedig ez csak egyirányú kapcsolat, amelyben sürgősen egyenlőségi viszonyokat kell megteremteni.
|